
Milí čtenáři, nacházíme se zhruba v polovině podzimního semestru, a to předznamenává vydání nového, letos druhého a zároveň v tomto roce posledního uceleného čísla Musicologicy. Veskrze od konce prázdnin jsme přemýšleli nad jeho náplní, oslovovali možné přispěvatele, sami dumali nad vhodnými a barvitou mozaiku čísla doplňujícími texty, až jsme nakonec dosáhli kulatého počtu desíti příspěvků. Již nyní Vás však můžeme ujistit, že to zcela jistě nejsou poslední články, které do konce…
Nové číslo Musicologicy poskytlo prostor také druhé (a zároveň poslední) části recenze pojednávající o inovativním dvojCD Milana Paľy – CANTŪS MORAVIAE. Tato dosud částečně realizovaná série plánovaných deseti nosičů si klade za cíl mapovat současná či pozapomenutá díla moravských autorů psaná pro housle nebo sólovou violu. Iniciátorem a jediným interpretem tohoto ambiciózního projektu je houslista Milan Paľa a v současnosti se může pochlubit právě prvním vydaným dvojCD, jehož druhá…
Do nově zrekonstruovaného Koncertního sálu Leoše Janáčka brněnské konzervatoře zavítala 9. října Janáčkova konzervatoř v Ostravě (JKO) a oslavila tak jméno Leoše Janáčka hned třikrát: uvedla totiž Janáčkova Lidová nokturna a Říkadla. Dlouholetá spolupráce režiséra Davida Kříže a choreografky Jany Tomsové rozšířená o pomoc dirigenta Národního divadla moravskoslezského Jana Šrubaře (všichni společně pedagogicky působí na JKO) vyústila minulý rok v program pro studenty konzervatoře,…
V pátek 11. října 2019 se uskutečnil koncert k 25. výročí Fakulty informatiky Masarykovy univerzity, kde byla uvedena česká premiéra skladby Donalda Ervina Knutha s názvem Fantasia Apocalyptica. Donald Ervin Knuth, který se koncertu osobně zúčastnil, je významný světový informatik a matematik, mimo jiné tvůrce série knih Umění programování, programátorské „bible“, a také systému TeX, sázecího systému pro vědecké, především matematické práce. Ve volném čase se věnuje hudbě. Učil se hře na…
První říjnovou neděli se v rámci festivalu Moravský podzim v Divadle na Orlí uskutečnila česká premiéra skladby Le Dîner (Večeře) z pera skladatele Ondřeje Adámka. Dále byl proveden cyklus devíti písní Emila Františka Buriana nesoucí název Na pohlednice a druhou polovinu zahájil Africký cyklus Jana Rychlíka. Celý večer byl pak zakončen na lehkou notu baletem pařížského excentrika Erika Satieho s výstižným názvem Paráda. Skladby interpretoval soubor Brno Contemporary Orchestra pod vedením skladatele a…
Foto Michael Romanovský Houslista Lukáš Bednařík je absolventem brněnské konzervatoře a magisterského studia na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění. To absolvoval v roce 2006. Jako člen komorních souborů se stal laureátem mnoha soutěží, zúčastnil se také několika mistrovských interpretačních kurzů a koncertoval v mnoha zemích Evropy i v USA. Je zakládajícím členem Graffova kvarteta (od roku 1997), kde působí na pozici druhých houslí. Profesně je však již od roku 2007 členem…
Když bylo založeno malé pevnostní město Terezín, jen málokdo by si dokázal představit, jakým způsobem bude zneužito nacisty o pár desítek let později. Pozůstatky a všudypřítomnou atmosféru těchto událostí nesmyla ani ničivá povodeň roku 2002. Zdi Terezína nicméně ve dnech 19.–22. srpna 2019 ožily, aby si během akce International Youth Encounters in Terezín konané v rámci festivalu Věčná naděje připomněly ty skladatele, do jejichž osudů se toto nenápadné město nesmazatelně vepsalo během druhé…
Hned na úplném začátku musím prohlásit, že text není nikým sponzorován a vyplývá ze subjektivního vnímání metalové kultury a stavu bádání o ní, tudíž se snaží o symbolické vysutí mostu mezi muzikologií a extrémní (metalovou) hudbou. To jen pro pořádek. Znám totiž reakce vybraných diskutérů na metalových fórech – jakmile jim něco nevoní, kopou kolem sebe a tvrdohlavě usvědčují z kacířství. Cože? Věda a metal? NOTY A METAL? Nechte nás na pokoji! Stejně tak i…
Foto: https://www.the-arcade.ie/2012/11/video-game-music-sounds-of-life/ V polovici 80. rokov prišla na trh konzola spoločnosti Nintendo Famicom, ktorá vyšla v Amerike a neskôr v Európe pod názvom NES (Nintendo Entertainment System). Tá bola v rámci osembitových zariadení najúspešnejšia a vďaka svojim hardware vylepšeniam zdokonalila i zvukové možnosti hier. Zvukový čip mal 5 kanálov. Tri z nich prehrali melodické hlasy (2x pulse waves, 1x triangle wave), jeden bol šumovým…
Foto: https://www.the-arcade.ie/2012/11/video-game-music-sounds-of-life/ Obdobie od „nemých“ videohier až po rozmach CD-ROM technológie Videohry sa dnes dajú považovať za súčasť audiovizuálneho umenia, ktoré rozširujú o interaktívny rozmer. Ide tiež o médium, ktoré oslovuje, komunikuje a dokonca ovplyvňuje širokú masu verejnosti. Podobne ako iné druhy audiovizuálneho umenia i hry disponujú svojou obrazovou, obsahovou, ale aj zvukovou zložkou. Nasledujúci text, ktorý je redigovaným…
The Fate and Works of Rudolf Karel during World War II (a paper from the Terezín student conference 2019) Rudolf Karel was one of the composers who were interned in Terezín during World War II. He did not belong among those whose origin was Jewish; the cause of his arrest was his activity in the anti-Nazi resistance. Therefore, he was not held in the ghetto and then deported to an extermination camp, but in the Small Fortress where he died in 1945. The terrible conditions there did not enable him to compose more than several little…
Partneři
MUSICOLOGICA
internetový časopis
Ústavu hudební vědy
Filozofické fakulty
Masarykovy univerzity
ISSN 1805-370X
Partneři