
Milí čtenáři, budou tomu bezmála dva roky, co se činnost našeho internetového časopisu nečekaně pozastavila. Po této dlouhé době vychází časopis Musicologica s částečně pozměněnou redakcí a novou koncepcí jednotlivých čísel. Zatímco doposud – respektive do ledna roku 2017 – vycházel časopis jednou měsíčně, znovuzrozená Musicologica Vás potěší svým obsahem prozatím vždy dvakrát za semestr. Ačkoliv by se mohlo zdát, že snížení počtu čísel bude mít negativní dopad na…
V pondělí 12. listopadu uvedl soubor Plaisirs de Musique představení s názvem E. M. – Slzy Eliny Makropulos. Scénická kompozice pro soprán, loutnu a sólový tanec, ve které bylo možné slyšet hudbu od konce 16. století až po století minulé, byla v Brně uvedena po dvou letech v rámci cyklu koncertů staré hudby Hudební Lahůdky. Netradiční scénickou formu podpořilo i netypické prostředí dvorany Uměleckoprůmyslového muzea. Navzdory světlu, které vrhala ještě o půl osmé velká okna do Husovy…
Komorní sobotní matiné 24. listopadu patřilo přednímu českému klavíristovi Janu Jiraskému. V nevelkém a útulném prostoru Janáčkovy vily na dvoře varhanické školy (dnes Památníku Leoše Janáčka) zazněly klavírní cykly Thema con variazioni, zvané také Zdenčiny variace, výběr z první řady Po zarostlém chodníčku a lyrický cyklus V mlhách, které doplnily dva z Moravských tanců, Čeladenský a Pilky. Na úvod programu Jan Jiraský pronesl bilingvní úvodní slovo a objasnil posluchačům, proč…
Kodex Speciálník, jinak nazývaný také Speciálník královehradecký, je dnes považován za jeden z mála rukopisných pramenů odhalujících hudební kulturu konce 15. století na našem území. Neobsahuje však pouze českou renesanční tvorbu, ale také skladby dalších evropských autorů a anonymů. Soubor Cappella Mariana, specializující se právě na interpretaci středověkého vícehlasu, na svém CD s názvem Codex Speciálník prezentuje vybrané skladby z rukopisu, a to takové, které většinou doposud…
Netradiční, a ne příliš často koncertně prováděný repertoár gregoriánského chorálu měli možnost slyšet brněnští návštěvníci festivalu Bachův varhanní podzim. Po čtyřech letech se totiž v Brně v neděli 21. 10. 2018 představil renomovaný soubor Schola Gregoriana Pragensis. Prostory katedrály sv. Petra a Pavla tomuto večeru poskytly ideální podmínky, jak akustické pro účinkující, tak kapacitní pro diváky, protože jejich zájem o koncert byl velký. Jak už z názvu tělesa vyplývá,…
Photo credit © Michael Franěk ORGANIZAČNÉ ZÁZEMIE Studentská muzikologická konference prebehla 14. novembra 2018 pod záštitou organizácie SPIM, v spolupráci s vedením Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity a v rámci programu Týdne humanitních věd, ktorý sa uskutočnil na Filozofické fakultě MU v týždni od 12. do 16. novembra 2018. Vznik organizácie SPIM nie je viazaný na konkrétny dátum – je skôr výsledkom postupne silnejúcej snahy jej zakladateľov – študentov Hudební…
Magdalena Dostálová, studentka prvního ročníku magisterského studia hudební vědy. V roce 2015/2016 absolvovala zahraniční studijní stáž ve Španělsku na Universidad de Granada. Následující text vznikl tři roky po Erasmu v Granadě a rok před (snad) dalším zahraničním výjezdem. „Erasmus ve Španělsku? Tak to bude pohoda, to asi budeš víc u moře než ve škole! Asi toho moc nenastuduješ, co? No, doufám, že během toho půlroku aspoň jednou vystřízlivíš!“ Přibližně takovými otázkami je zavalován…
Díl první: Úvod. Vyostřování kontur. Pojem „Mannheim“ či „Mannheimská škola“ patrně nebude Vám, čtenářům Musicologicy, neznámý. Možná si představíte toto město v dobách jeho největší slávy – v 18. století – kdy hostilo věhlasné hudebníky a pyšnilo se výtečným orchestrem nebo si vzpomenete na básníky Goetheho či Schillera, kteří zde pobývali. Čím je ale Mannheim dnes? Dostalo se mi velikého štěstí hledat odpověď na tuto otázku každý den. Ale popořádku. Rozhodla jsem se…
Foto: James Allison ORIGINAL ENGLISH VERSION Americký muzikolog David Thurmaier vystudoval kompozici na Univerzitě v Illinois a výuku hudební teorie na Eastman School of Music. Svoji disertační práci o kompozičních procesech Charlese Ivese obhájil na univerzitě v Indianě. Na akademické půdě se kromě hudební teorie věnuje hudbě kapely The Beatles. Do České republiky zavítal díky Fulbrightovu stipendiu, které realizoval na Ústavu hudební vědy Masarykovy univerzity. Svůj čas zde trávil studiem výuky…
Partneři
MUSICOLOGICA
internetový časopis
Ústavu hudební vědy
Filozofické fakulty
Masarykovy univerzity
ISSN 1805-370X
Partneři